DPAS logo
pas - uk -icon

Praktiserende psykoanalytikere

Praktiserende psykoanalytikere i Danmark:

Ønsker du at påbegynde en personlig analyse med henblik på at søge optagelse på den psykoanalytiske uddannelse, skal du tage kontakt til en træningsanalytiker. Træningsanalytikere er markeret med *

Aagesen, Ulla

Psykolog

Trondhjemsgade 13, st.tv.
2100 København Ø
Tlf. 27 21 19 85
Aagesenulla@gmail.com

Frellesvig, Ask*

Psykolog
Psykologisk/Psykiatrisk praksis
Lille Kirkestræde 5, 3 sal
1072 København K
Tlf. 26 37 39 14
ask.f@get2net.dk

Graff, Søren

Psykolog  
Skt. Pedersstræde 10 A, 1.
1453 København K
Tlf. 20 68 81 78
soeren.graff@telia.com

Guichard, Annick

Psykolog
Læge- og Psykologhuset
Øster Farimagsgade 7, 1. sal
1353 København K
Tlf. 30 13 29 05
guichard-pilsborg@mail.dk

Ilkjær, Kirsten*

Speciallæge i psykiatri
Klaregade 19, 1 sal
5000 Odense C
Tlf. 66 13 88 44 (hverdage kl. 12.00-12.30)
ki@dadlnet.dk

Juhl, Marianne Thurø*

Psykolog
Læge- og Psykologhuset
Øster Farimagsgade 7, 1. sal
1353 København K
Tlf. 33 93 34 96 (man & ons-fre kl. 12.00-12.30)
mariannne.juhl@mail.tele.dk

Jørgensen, Margit G.*

Speciallæge i psykiatri
Trondhjemsgade 13, st tv
2100 København Ø
Tlf. 40 16 66 81
margitpsyk@gmail.com

Lindhardt, Hanne Søltoft

Psykolog

Vesterbrogade 56, 1. sal

1620 København V

Tlf. 60 74 06 02

hslindhardt@gmail.com

Lund, Henrik G.

Speciallæge i psykiatri
Bymidten 56 P
3500 Værløse
Tlf. 44 47 40 02 (hverdage kl. 9.00-10.00)
hgl@mail.tele.dk

Lunn, Susanne*

Psykolog

Parkvænget 31
2920 Charlottenlund
Tlf: 26 19 36 01
Mail: susanne.lunn@psy.ku.dk

Mathiesen, Tove

Speciallæge i psykiatri  
Grenåvej 10A, 1. sal
8410 Rønde
Tlf. 35 39 91 11 / 51 70 93 38
tove.mathiesen@dadlnet.dk

Nyeborg, Otto*

Trondhjemsgade 13, st. tv
2100 København Ø
Tlf. 35 39 97 67 (onsdag kl. 19.00-20.00)
otto.nyeborg@dadlnet.dk

Pedersen, Asbjørn*

Psykolog  
Psykologcentret
Israels Plads
Rømersgade 11, 1
1362 København K
Tlf 26178462
psykap@gmail.com

Sanders, Lisbeth*

Psykolog  
Psykologcentret Israels Plads
Rømersgade 11,1
1362 København K
Tlf. 28148266 (man-fre kl. 12 -13)
lisbeth.sanders@hotmail.com

Schmitto, Berit Skov

Psykolog  
Psykologerne I Indre By
Palægade 3, 4. tv
1261 København K
Tlf.: 22 70 19 25
psykolog@bsschmitto.dk

Unger, Friederike

Psykolog
c/o Unge- og Voksenpsykologisk Center
Vesterbrogade 56, 1.
1620 København V
Telefon: 21 62 66 68
f.unger@mail.tele.dk

Wagtmann, Marie-Ange*

Psykolog  
Trondhjemsgade 13
2100 København Ø
Tlf. 24 62 90 45 (man+ons. kl. 14-15, tirs. kl. 11:45-12:15)
marie-ange@mail.dk



Praktiserende kandidater i Danmark:

Bonde, Birgit

Psykolog

Hørsholmsgade 8, 1. th
2200 København N
Tlf.: 41107762
Mail: birgit.bonde@mail.dk

 

 

Jönsson, Gitte

Psykolog

Psykologisk Klinik
Torvet 5, 1. sal
3400 Hillerød
Tlf.: 40957244
Mail: info@gittejoensson.dk

 

Poulsen, Ida Schoubye

Psykiater 

Lille Kirkstræde 5, 3 sal
1072 København K
Tlf. 28 34 37 15

 

 

Scherff, Susanne

Psykolog

Falkoner Alle 63, 3. sal
2000 Frederiksberg
Tlf.: 28819096
Mail: susanne.scherff@me.com

 

Simonsen, Charlotte

Psykolog

Læge- og Psykologhuset
Øster Farimagsgade 7, 1. sal.
1353 København K
Tlf: 26 61 55 56
Mail: psykolog@charlottesimonsen.dk



Praktiserende psykoanalytikere i Sydsverige og Norge:


Ahremark, Ylva

Speciallæge i psykiatri
Byvägen 8
26652 Vejbystrand
Tlf: 0046 70 63 59 318

Benér Graff, Charlotte*

Psykolog  
Österportsgatan 4A
211 28 Malmö
+46 708261423

 

Fitger, Maria*

Psykolog  
PsykologCentrum
Södra Förstadsgatan 13
Box 17556
200 10 Malmö
+46 40974710 / +46 706689233
mariafitger@yahoo.se

Hagström, Christer*

Psykolog  
Psykologbyrån, Holmgången
Södra Förstadsgatan 23 A
211 43 Malmö
+46 706 500 681
christer.hagstrom@bredband.net

 

 

 

Laurens Nymanson, Angelica*

Barneanalytiker, psykolog
Södra Förstadsgatan 23A
21143 Malmö
+46 706057334
angelica@nymanson.se

Viberg, Lennart

Psykolog  
Kraftstorg 10 A
223 50 Lund
+46 307293  / +46 307293 / +46 0709189584  (man kl. 8.00-8.30  & fre kl. 7.30-8.00)
lennartochmargreta@outlook.com

CVR nr.: 31899788
Bank: Arbejdernes Landsbank
Reg. nr.: 5369 Kontonr.: 242308
IBAN.: DK87 5369 0000 242308
SWIFT: ALBADKKK